Mehter Takımının Psikolojik Etkisi

Mehteran Bölüğü’nün Osmanlı’da Önemi

Yüzyıllar boyu cihana hükmetmiş olan Osmanlı, savaşlara inancıyla, kılıcıyla, askeriyle gitmiştir. Vatan toprağına katılan her yerde binlerce şehidin kanı ve alın teri vardır. Fakat herkesin bildiği başka bir ayrıntı daha vardır bu da psikolojik savaştır. Karşı tarafın psikolojisini olumsuz bir biçimde etkilemek, savaş öncesinde onların motivasyonunun düşmesini ve savaş esnasında kokmasını sağlar.

Mehteran bölüğü, metrelerce uzaklarında bulunan düşman askerini güçlü sesi ve muhteşem müziğiyle korkutmayı başarır. Savaşların ardına saklanan bu notalar, nice zaferlere sebep olmuştur bilinmez. Bu açıdan bakıldığında Osmanlı’nın melodisi, gücü ve saltanatı davula, tokmağa, köse karışmış arşa çıkmıştır.

Mehter Marşının Asker Üzerindeki Etkisi

Mehter marşı, karşı tarafın askerlerini korkutan, psikolojik bir baskı yaratan Osmanlı marşı olarak adlandırılmıştır. Fakat öbür yandan da bizim askerimizi ciddi şekilde motive etmiştir. Mehter marşları, askerlerin moralini yükseltip vatan sevgilerini bir kez daha kabartmıştır.

Duygusal olarak hala bizlerin içerisinde bir yerlere dokunan mehter marşı, o dönemlerde savaş meydanlarına çok şey katmayı başarmıştır. Tıptan tutun psikolojiye kadar birçok alanda müziğin gücümü kullanan Osmanlı, mehter bölüğüne ayrı bir önem vermiştir. Askeri bölüklerin savaşa, kendinden daha emin bir biçimde girmesini sağlayan marşlar, her notasına Osmanlı’nın kudretini saklamış ve her savaşta ayrı bir ruh katmıştır.

Mehteran İle Özel Günleriniz Daha Özel Olsun.

Özel günleriniz için şahane bir fikrimiz var! Kültürümüzün en değerli miraslarından biri olan mehteran takımı, bu kez sizin için tüm duygularınızı harekete geçirsin ister misiniz?

Meydanlardaki coşkuyu düğününüzde, nişanınızda, davetinizde veya hazırlayacağınız bir sünnet organizasyonunda bulmanızı sağlayacak olan ekibimiz görsel bir şölen eşliğinde davetlilerinize muhteşem dakikalar yaşatabilir. Osmanlı’dan izler barındıran mehter marşı size o yılları hatırlatacak, bir parçanızı Osmanlı topraklarına karıştıracak.

Özel günlerinize bizleri de dahil ettiğiniz takdirde misafirleriniz için yaşanacak olan keyifli saatleri de garantilemiş olursunuz. Orada bulunan herkesin yıllar sonra dahi hatırlayacağı bir organizasyona ev sahipliği yapmak hem sizin hem de bizim için büyük bir ayrıcalık olacaktır. Daha coşkulu ve daha duygulu bir organizasyon için, geçmişe kapılarınızı açın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir