Mehter Takımının Önemi

Mehter Takımının Önemi

Mehter Takımının Önemi hikayesi uzun yıllar önce savaş meydanlarında başladı. İlk ve en eski askeri bando olarak kabul edilen mehter takımı, savaşların gizli kahramanı olarak nitelendirilebilir. En az bir asker kadar üstün başarılara imza atan mehter takımı, cihana hükmeden Osmanlı’nın en büyük psikolojik silahlarından biridir. Kılıçların en keskini dahi bir adamın psikolojisini alt üst edemez.

 Fakat Osmanlı’nın ayak seslerini her notasında hissettiren mehter marşları birçok savaşı kazanabilmemizi sağlamış, birçok toprağı vatana katmıştır. Karşı tarafın askerlerinin moral ve motivasyonunu bir anda yerle bir eden mehter marşı, bir yandan da Allah Allah edalarıyla düşmana koşan askerin daha emin adımlarla koşabilmesini sağlamıştır.

Mehter Takımı Ne Zaman Kuruldu?

Askeri musikinin adresi olarak tabir edilen mehter takımı, 18. Asırdan günümüze kadar gelebilen ilk askeri bandodur. İlk dönemlerde Avrupa devletleri tarafından “Yeniçeri Müziği’’ olarak adlandırılan mehter marşı, daha sonra birçok askeri bando tarafından örnek alınmıştır. Öyle ki dönemin en önemli bestecilerinden biri olan Mozart, “Büyük Senfoni”sinin son bölümünde mehter marşından aşina olduğumuz kös, davul ve zurnaya yer vermiştir.

Dönemin en önemli senfonilerinde ve ayrıca çoğu konserinde mehter marşlarından parçalar bulmak mümkündü. Herkesin keyifle ve coşkuyla izlediği mehter marşı, günümüzde deneyimli ekibimiz tarafından icra edilmeye devam ediyor.

Mehter Takımının Önemi

Sanılanın aksine mehter marşı sadece savaş yerlerinde askerleri coşturmak ve karşı tarafı korkutmak amaçlı olarak yapılmamıştır. Mehter takımı, seferlere gidildiği zamanlar Padişahın çadırının önünde müziği yapmaya devam ederlerdi. Yatsı namazı ve sabah namazını haber vermek amaçlı olarak da mehter takımını seferlere katan Osmanlı, mehter takımına bir dönem ciddi önem vermiştir. 

Mehter Ekibi Kaç Paraya Gelir?

Şimdilerde ise özel günlerinizi renklendirmek ve daha coşkulu hale getirmek için güzel bir alternatif oluşturan mehteran takımı, davetlilerinizi ve sizleri keyifli bir zaman geçirmeye davet ediyor. Yıllar boyu hatırlayacağınız bir gün yaşamak için bizlere ulaşmanız yeterli olacaktır.

Mehter takımı, hikayesi ve müziği ile hala bizleri büyülemeye ve damarlarımızda akan kan dolaşımını değiştirmeye devam ediyor. Her gün biraz daha coşkulu ve biraz daha musiki dolu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir